ODTRUCIE ALKOHOLOWE TARNÓW

Detoks alkoholowy jest pierwszym krokiem na drodze do zdrowego i trzeźwego życia. Alkoholizm to tragiczne w skutkach uzależnienie, które rujnuje zdrowie i relacje z innymi ludźmi. Na szczęście nie jest to sytuacja bez wyjścia – z alkoholizmem da się skończyć.

Na samym początku leczenia, osoba uzależniona powinna przejść detoks alkoholowy. Jest on niezbędny by przerwać ciąg alkoholowy, oczyścić organizm z nagromadzonych toksyn oraz przywrócić do naturalnego stanu gospodarkę wodno-elektrolitową. Odtrucia alkoholowe trwają przeważnie około dziesięciu dni. W tym czasie wiele nieprzyjemnych skutków ubocznych, będących reakcją obronną organizmu przyzwyczajonego do regularnego spożywania substancji psychoaktywnej, jaką jest alkohol. Pacjent doświadcza bólów i zawrotów głowy, drżenia mięśni, biegunek, wymiotów. Może pojawić się bezsenność, stany lękowe, napady agresji lub wręcz przeciwnie – apatia.

Czas detoksykacji alkoholowej powinien odbywać się pod opieką wykwalifikowanego lekarza, który na bieżąco bada stan zdrowia pacjenta, podaje kroplówkę, by uzupełnić elektrolity, glukozę oraz witaminę B6, dobiera leki niwelujące skutki odstawienia alkoholu oraz minimalizuje ryzyko wystąpienia napadu padaczkowego.

Odtrucia alkoholowe przeprowadza się zazwyczaj w ośrodkach odwykowych lub w szpitalach. Jednak by oszczędzić pacjentowi poczucia wstydu, często towarzyszącemu początkowym stadium wychodzenia z nałogu, możliwe jest także przejście odtrucia alkoholowego w domu. Wizyty domowe wykwalifikowanego lekarza prowadzącego wiążą się z ograniczeniem stresu. Pacjent przebywa w znanym mu środowisku domowym, gdzie towarzyszysz mu poczucie bezpieczeństwa. Cały czas może tez być w kontakcie z rodziną.

Wykwalifikowany lekarz świadczy usługę odtruwania alkoholowego na terenie miasta Tarnów oraz pobliskich miejscowości.

Poddając się detoksowi alkoholowemu, należy pamiętać, że jest to zaledwie pierwszy krok w drodze do trzeźwości. Po otruciu, pacjent powinien poddać się terapii, by móc nauczyć się jak pokonać nałóg.