ODTRUCIE ALKOHOLOWE KRAKÓW
Alkohol jest najczęściej stosowaną używką w naszej kulturze. Nie wszyscy jednak zdajemy sobie sprawę, że jest to substancja psychoaktywna, która wpływa na układy neuroprzekaźników w układzie nerwowym. Wiele osób wypija kieliszek wina do kolacji, wita szampanem Nowy Rok lub sięga po puszkę piwa w towarzystwie znajomych.
Wypijany sporadycznie i w małych ilościach, alkohol nie skutkuje trwałym uszczerbkiem na zdrowiu. Problem pojawia się, gdy jego spożywanie staje się nawykiem. Osoba pijąca sięga po alkohol coraz częściej, a na dodatek nie wie kiedy przestać i nie potrafi powiedzieć sobie „dość”.
Nadużywanie spożywania alkoholu prowadzi do poważnych konsekwencji
Konsekwencje spożywania alkoholu
Konsekwencje spożywania alkoholu
Rujnuje zdrowie pijącego, pogarsza także jego stan psychiczny, wpływa negatywnie na relacje z rodziną i przyjaciółmi oraz niszczy życie zawodowe. Nieleczony alkoholizm może skutkować przewlekłymi chorobami, a w wielu przypadkach kończy się nawet śmiercią.
Na szczęście choroba alkoholowa nie jest sytuacją bez wyjścia – z nałogiem naprawdę da się wygrać. Nie jest to na pewno proste, ale może uratować zdrowie, życie, a także relacje z najbliższymi. Przede wszystkim jednak osoba mająca problem musi sama chcieć dać sobie pomóc.
Pamiętaj! Decyzja o poddaniu się odtruciu alkoholowemu może uratować zdrowie i życie Tobie lub osobie z Twojego otoczenia, która zmaga się z problemem alkoholizmu. Nie warto zwlekać, ponieważ konsekwencje niepodjęcia odpowiedniego działania mogą być katastrofalne.
Detoks alkoholowy Kraków
Detoks alkoholowy Kraków
Odtrucie alkoholowe i detoks alkoholowy to konieczne kroki w drodze do trzeźwości i lepszego, zdrowszego życia. Detoksykacja przede wszystkim umożliwia przerwanie ciągu alkoholowego. Jest ona konieczna do regeneracji, oczyszczenia organizmu z toksyn powstałych w wyniku długotrwałego spożywania alkoholu oraz przywrócenia naturalnego stanu gospodarki wodno-elektrolitowej.
Proces detoksykacji trwa zazwyczaj około dziesięciu dni i jest pierwszym i zarazem niezbędnym etapem w walce z nałogiem, bez którego nie da się ruszyć dalej.
Odtrucie alkoholowe – na czym polega?
Po odstawieniu alkoholu, który wcześniej był przyjmowany regularnie przez długi czas, u pacjenta pojawiają się objawy zespołu abstynencyjnego, zwanego również zespołem odstawienia. To obronna reakcja organizmu, który przyzwyczajony jest to regularnego przyjmowania substancji psychoaktywnej, jaką jest alkohol. Do najczęstszych objawów należą między innymi:
- kiepskie samopoczucie,
- drgawki,
- ból głowy,
- zwroty głowy,
- poczucie lęku,
- bóle mięśni,
- nudności,
- biegunki,
- wymioty,
- gwałtowne skurcze żołądka,
- bezsenność,
- wahania ciśnienia,
- zaburzenia pracy serca (kołatanie),
- omamy,
- majaczenie,
- nadpobudliwość,
Detoksykacja zdecydowanie nie należy do przyjemnych i łatwych doświadczeń. Dlatego tak ważne jest, by detoks alkoholowy odbywał się pod opieką wykwalifikowanego lekarza, którego zadaniem jest zneutralizowanie objawów odstawienia oraz zminimalizowanie ryzyka wystąpienia napadu padaczkowego. W większości przypadków odtrucie odbywa się w ośrodku odwykowym lub w szpitalu, ale w wielu przypadkach może zostać także przeprowadzone w domu pacjenta.